Historie školy

Do roku 1800 chodily skřivanské děti do sloupenské školy. Po tomto roce dala obec škole stavení čp. 10. Roku 1826 byla zde postavena nová školní budova.

První budova školy postavená v roce 1826 (Sloupenská ulice č.p. 10).

Roku 1880 bylo zapsáno 123 dětí, proto se začalo jednat o povolení druhé třídy. V ní se začalo vyučovat 1. ledna 1883.
Dne 30. května 1894 povolila Zemská školní rada otevřít třídu třetí. Začalo se vyučovat 1. září 1894 v místnosti pronajaté od Jana Holubičky v čp. 83.

V roce 1895 postavili občané nynější školní budovu v bývalé Revoluční ulici (dnes Dr. Vojtěcha) čp. 100.

Současná škola z přelomu 19. a 20. století

Současná škola z přelomu 19. a 20. století

Postupem času byla školní budova rozšiřována. V roce 1936 byla dokončena přístavba tělocvičny, kreslírny a kabinetů. V roce 1937 bylo vystavěno druhé poschodí.
Během válečných let 1939–1940 se ve škole učilo málo. Muselo se šetřit uhlím a školy v případě potřeby sloužily jako ubytovny pro německé vojáky. V roce 1944 byla 1. srpna zabrána tělocvična a místnost mateřské školy k ubytování dělnictva pracujícího pro válečné účely.

Začátkem roku 1945 se opět nevyučovalo kvůli nedostatku uhlí. Je zde ubytováno německé vojsko.

Zs

Dne 14. května 1950 byla mateřská škola umístěna do současné budovy čp. 63 (bývalá Malmannova vila průmyslníka Gastona Malmanna ze Skřivan ).

Bývalá Malmannova vila, ve které od roku 1950 sídlí mateřská škola

V roce 1959 byla vybudována nová kotelna.
V roce 1974 byla zahájena rekonstrukce elektrického vedení, opravena střecha, pořízeny listové tabule a třídy vybaveny novým nábytkem.
V roce 1985 byla postavena školní dílna, v roce 1988 přístavba nářaďovny u tělocvičny, žákovská kuchyň, klubovna a jedna učebna.

ZsaZsb

Zac

V roce 1993 dostala budova novou průčelní fasádu a v roce 1995 byla plynofikována kotelna.

b

Dne 4. září 1996 byla slavnostně otevřena nová školní jídelna vybudovaná z původní kotelny a uhelny.

a

V roce 2000 byla vybavena nová počítačová učebna. V roce 2008 počala rekonstrukce učebny fyziky a chemie.

Učebna

V roce 2013 v měsících červenec až říjen došlo k zateplení budovy základní školy, výměně oken, zateplení půdních prostor a k opravě komínu. Cca 65 % z celkové částky investovala Obec Skřivany (asi 5,2 mil. Kč), zbývajících 35 % (asi 2,9 mil. Kč) bylo financováno státní dotací. Celková částka tak činí cca 8,1 mil. Kč.

škola1škola2

tu

Rok 2015 - rekonstrukce venkovních přístřešků

budova3

Rok 2016 - rekonstrukce bývalého bytu školníka, který sloužil několik let jako školní družina. Protostory byly naprosto nevyhovující, školní družina tak nemohla nabídnout kapacitu pro dostatek dětí. V měsících červen až srpen 2016 byl zrekonstruován byt školníka na prostory dvou oddělení školní družiny s celkovou kapacitou 46 dětí. Celkové náklady zřizovatele školy na školní družinu jsou cca 980 tis. Kč.

abc

de

Rok 2018 až 2019 - Nástavba přírodovědných učeben a umístění výtahu v budově základní školy

- celková cena díla včetně dodatků – 18.220.139,18 Kč s DPH (z toho příspěvek státní dotace z Ministerstva pro místní rozvoj ČR z programu IROP ve výši 9.498.611,85 Kč s DPH).

Jedná se o stavební úpravy v budově základní školy v půdních prostorách za účelem vybudování nových učeben, umístění výtahu a rekonstrukce střechy. V původních půdních prostorách tak byla vystavěna nová učebna přírodovědných předmětů s přilehlým kabinetem pro učební pomůcky. Učebna je vybavena interaktivní dotykovou tabulí a projekcí na rozměrné plátno, žákovským a školním nábytkem. Dále byla vystavěna učebna pro výuku informatiky a výpočetní techniky s kabinetem. Učebna je vybavena 28 žákovskými počítačovými stanicemi, projekcí na plátno, kamerou pro on-line přenos dat. V půdní nadstavbě dále vznikla technická místnost pro samostatný plynový kotel a sociální zařízení s bezbariérovým přístupem. V budově je nově umístěn výtah. Byla provedena rekonstrukce střechy nad celou budovou školy a výměna vnitřních požárních dveří.

ef

ghij

kll

méo

V březnu prach a v dubnu bláto - sedlákovi roste zlato.

Josefova širočina ničí poslední ledy.

Svátek má Josef

• Mezinárodní den invalidů

Zítra má svátek Světlana

• Světový den frankofonie