120. výročí narození Dr. Václava Vojtěcha

Vojtěch

Dne 28. 11. 1901 se narodil Dr. Václav Vojtěch, český geograf, cestovatel a polárník.

VojtěchPřipomeňme si 120. výročí narození významného rodáka naší obce Václava Vojtěcha, který jako první Čech vstoupil na území Antarktidy, za což obdržel nejvyšší americké vyznamenání Zlatou medaili Kongresu.

Životopis Václava Vojtěcha (https://cs.wikipedia.org/wiki)

Narodil se v rodině lesního správce Františka Vojtěcha a Rosy Vojtěchové-Doležalové. Měl tři sourozence: Františka, Annu Dufkovou (1907–2009) a Eduarda. Oženil se s Boženou Čapkovou (1905–1942), spolu měli syna Vojtěcha (1926), který byl od roku 1940 nezvěstný.

V Novém Bydžově vystudoval r. 1919 gymnázium. Roku 1928 ukončil studium na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze rigorózními zkouškami z českých dějin, zeměpisu a filozofie.

V roce 1922 byl vyslán Českým zeměpisným archivem do Paříže, aby zpracoval materiál z první světové války. V roce 1928 se stal redaktorem tiskové kanceláře Central European Press, kde se při zpracování zahraničních zpráv dozvěděl o plánech letecké expedice Richarda Evelyna Byrda k Jižnímu pólu. Prostřednictvím amerického bankéře českého původu Tomáše Čapka zaslal Byrdovi osobní dopis, kde ho žádal o účast na expedici, ale byl odmítnutý. Dne 25. září odjel do Southamptonu, kde se nalodil na loď do Wellingtonu, kde přesvědčil Richarda Byrda a byl přijat do expedice, jako topič zásobovací lodi expedice Eleanor Bolling. Později pracoval jako kuchař a cvičitel polárních psů.

V průběhu této expedice vstoupil dne 27. ledna 1929 jako první Čech na území Antarktidy, za což obdržel (rovněž jako první Čech) nejvyšší americké vyznamenání – Zlatou medaili Kongresu. Své zážitky a dojmy popsal na přednáškách, v novinových článcích a také v knize Námořníkem, topičem a psovodem za jižním polárním kruhem, jež je svědectvím o organizaci a průběhu polárních výprav v první třetině 20. století. V srpnu roku 1932 měl odcestovat na Aljašku a připojit se k Aleši Hrdličkovi při studiu polárního klimatu, geologie a geografie, ale při návštěvě přátel utonul při převrácení kánoe v Labi nedaleko Sadské.

Jeho osobnosti i jeho výpravě do Antarktidy je věnována expozici muzea v Novém Bydžově. Jeho památku připomíná pomník v rodných Skřivanech.

Od roku 1986 se v Krkonoších na jeho památku každoročně pořádá závod psích spřežení. Jedná se o závod, v němž družstvo tvoří musher se psím spřežením a lyžař. Závod je inspirován dlouhými traily arktickými pustinami, při nichž si musher veze vše potřebné s sebou.

Datum vložení: 28. 11. 2021 7:11
Datum poslední aktualizace: 28. 11. 2021 17:29

Březnové slunce má krátké ruce.

Vidíš-li v březnu žluté kvítí v přírodě, můžeš semeno spokojeně síti.

Svátek má Soňa

• Zelený čtvrtek