Jídelní lístek

Informace o luštěninách – Čočka

proc konzumovat lusteniny-cocka.pdf
Typ souboru: PDF dokument, Velikost: 450,57 kB

Při provozu je dokončení tepelné úpravy obědů v 11:00 hodin. Spotřeba pokrmu musí být do 14:00 hodin. Pokrmy jsou až do doby výdeje uchovávány při teplotě 60°.

Krajský úřad Královéhradeckého kraje informoval o doporučeních, podle kterých by se měla připravovat skladba jídel ve školních jídelnách. Důvodem je dle hygieniků neustále rostoucí obezita dětí a velký příjem bílkovin.  Podle doporučení např.:

• uzené maso a jakékoli uzeniny by se neměly ve školních jídelnách podávat
  • vepřové maso lze připravovat maximálně 4x za měsíc,
  • masové vývary nebo masové polévky pouze 2x za měsíc,
  • čočku lze podávat pouze se zeleninovým salátem nebo pečivem – neměla by se podávat čočka s vejcem nebo uzeným masem,
  • nevhodnou kombinací je podávání buchet s gulášovou polévkou
  • atd.

Veškeré informace si můžete přečíst viz výše – Důležité informace.

Sestavování jídelníčku se řídí zásadami zdravé výživy a spotřebním košem vybraných potravin dle vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování. Jídelní lístek a ostatní informace jsou vyvěšeny u vchodu do školní jídelny, u výdejního pultu v jídelně, na nástěnce v 1. patře budovy školy, na chodbě v budově mateřské školy a na webových stránkách školy.

Informace ohledně ceny obědů a váze masa pro strávníky dle jednotlivých kategorií – viz. Ceny obědů.

Nově je nutné uvádět u jednotlivých jídel uvedených v jídelníčku školního stravování seznam alergenů.

Přehledný seznam (publikovaný ve Směrnici 2000/89 ES od 13.12.2014 směrnicí 1169/2011 EU) viz výše – Důležité informace.

Vážení rodiče,

ráda bych Vás upozornila na změnu týkající se svačin v mateřské škole – nově nebude na jídelním lístku MŠ uvedeno ovoce či zelenina. Je to z toho důvodu, že děti budou dostávat tyto potraviny automaticky každý den. Budeme podávat například čtvrtinu jablka, čtvrtinu rajčete atd. Ke sladké svačině bude podáváno ovoce, k pomazánkám zelenina. Ovoce a zelenina se budou vybírat dle sezónní nabídky dodavatele.

Pevně věříme, že to bude ku prospěchu Vašich dětí. Byli bychom rádi, aby si děti odnesly správné návyky stravování již ze školky a aby jim bylo podáváno ovoce či zelenina každý den.

Dále bych Vás chtěla informovat o podávání luštěnin v naší školní jídelně. Přestože u nás luštěniny nepatří mezi vyhledávané potraviny, musí je školní jídelna alespoň dvakrát měsíčně zařadit na jídelní lístek. A abychom nevařili stále pouze hrachovou kaši a čočku na kyselo, snaží se náš kolektiv zařadit nové recepty, domníváme se, že chuťově velice zajímavé.

Postupně Vám budu jednotlivé luštěniny a potraviny, které jsou považovány za velice prospěšné pro náš organismus a které by se děti měly naučit jíst již v raném věku, tímto prostřednictvím představovat. Informace o luštěninách viz výše – Důležité informace.

Děkujeme za pochopení, Michaela Holá, vedoucí ŠJ

Když máj vláhy nedá, červen se předá.

Pohoda na svatodušní pondělí slibuje úrodu.

Svátek má Vilém

Zítra má svátek Maxmilián